czasem praca to nie tylko praca...

Pracuję w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, pracuję w Miejscu Pamięci. Pojawiające się w ostatnim czasie oskarżenia, kłamstwa, manipulacje, czy wulgarne komentarze na temat naszej pracy oraz funkcjonowania Muzeum odbieram jako atak nie tylko na siebie, ale na wszystkich pracowników Muzeum – ludzi, którzy z pełnym oddaniem podchodzą do trudnych obowiązków, które zostały nam powierzone.
Wielu z nas pochodzi z tych okolic. Niektórzy przyjechali tu z daleka. Łączy nas to, że wybraliśmy tę pracę - jesteśmy tutaj, ponieważ czujemy, iż codzienny wysiłek podtrzymywania Pamięci jest ważny – ważny dla nas i ważny dla całego świata.
Pracujemy rzetelnie, odpowiedzialnie, najlepiej jak umiemy. Najważniejszy jest dla nas szacunek dla Pamięci oraz dla wszystkich ofiar tego strasznego Miejsca. Ich ślady spotykamy codziennie. Nie raz na jakiś czas, nie kilka razy w życiu. Codziennie. To część naszego życia.
Nikt nie ma prawa rzucać absurdalnych, niepopartych faktami, kłamliwych oskarżeń. Jest to dla mnie tym bardziej bolesne, że większość osób, które to robią, nigdy nie było w Muzeum – nie rozmawiało z byłymi więźniami, nie dotykało przedmiotów pozostałych po kilkuletnich dzieciach, nie dba o każdy dokument, przedmiot, rysunek, fotografię, nie rejestruje relacji, nie bada tej historii.
Fala nienawiści, która na nas spada, to próba złamania we mnie oraz innych pracownikach i edukatorach Miejsca Pamięci wiary w to, iż to co robimy jest właściwe i ma sens.
Uważam, że ataki na Muzeum i te wymierzone bezpośrednio w osobę Dyrektora Piotra Cywińskiego są krzywdzące, niegodne i złe. Nie służą one budowaniu, ale dążą do zniszczenia tego, co udało się już stworzyć. Mam nadzieję, że osoby, które wypowiadają te niesprawiedliwe i bolesne słowa wreszcie się opamiętają.


Staram się temat Miejsca, w którym pracuję zostawiać gdzieś poza sobą, nie dzielić się nim w przestrzeni publicznej. Ale obecnie za dużo się dzieje wokół nas, wokół Muzeum i naszego Dyrektora złych rzeczy, by i tym razem pozostawić to poza tym blogiem. 

Komentarze

 1. Może to jednak dobrze, że nie mam tv i nie oglądam tych wiadomości, to straszne, że u nas w Polsce ostatnio wszyscy się tylko obrzucają oszczerstwami, a gdzie zwykła ludzka życzliwość? Współczuję Ci i mam nadzieję, że razem z innymi pracownikami przetrwacie ten czas, czego Wam życzę szczególnie teraz kiedy zbliżają się tak ważne Święta WielkiejNocy, pozdrawiam Was i życzę spokoju i wzajemnej ludzkiej życzliwości

  OdpowiedzUsuń
 2. Tolle Infos! Ich bin kürzlich auf Ihren Blog gestoßen und habe mitgelesen. Ich dachte, ich würde meinen ersten Kommentar hinterlassen. Ich weiß nicht, was ich sagen soll, außer dass ich es getan habe

  OBAT PENGHANCUR MIOM

  OBAT JANTUNG BOCOR

  OBAT VITILIGO

  OBAT UNTUK PROMIL

  OBAT MENOPAUSE DINI

  OBAT PELANCAR HAID

  OdpowiedzUsuń
 3. Thank you for another fantastic posting. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a speech next week, and I was looking for more info ;)

  cara menyembuhkan mata katarak
  cara mengobati sakit kepala cluster
  cara mengobati liver
  cara mengobati gusi bengkak
  cara mengobati jantung bengkak
  obat asam urat tradisional
  cara mengobati radang sendi secara alami

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze odwiedziny i ciepłe słowa - dodają skrzydeł :)

Popularne posty z tego bloga

różowo mi

give me some colour